Archive

BLENDERS

2002 – 2003:

  • BC Read (SK)
  • Megan Lane and Deep Set Soul (SK)
  • Tim Williams
  • Jack Semple Duo (SK)

2003 – 2004:

  • The Twisters
  • John Wort Hannam and The Sound Merchants
  • SwingSoniq
  • Megan Lane and Deep Set Soul (SK)
  • Jon McCaslin Trio
  • Ellen McIlwaine

2004 – 2005:

  • Wilma Groenen Band (SK)
  • Simon Nakonechny’s Jazz Group (SK)
  • Colin Linden
  • Come On In My Kitchen
  • Ben Sures Duo (SK)
  • Maria Dunn Trio
  • Van Helsdingen Trio

2005 – 2006:

  • Nathan Rogers Duo
  • Lisa Lorenzino Trio (SK)
  • Karen Blackwell Jones (SK)
  • Carrie Catherine and Bent Brain (SK)
  • Joel Fafard (SK)
  • Jason Plumb and The Willing (SK)

2006 – 2007:

  • Big Dave McLean
  • The Sellouts (SK)
  • Garnet Rogers
  • Bob Evans And Jack Semple (SK)
  • Ronnie Hayward Trio
  • Steve Hudson Quartet
  • Manitoba Hal

2007 – 2008:

  • Shane Philip
  • TriContinental
  • Carrie Catherine Band (SK)
  • David Gogo
  • Richie Pollack Band (SK)
  • Dejong Jazz Trio (SK)

2008 – 2009:

  • Tim Vaughn (SK)
  • Highwater Jug Band
  • John Roney Trio
  • Carolyn Mark / Dave Lang (SK)
  • Alex Cuba
  • Stephen Fearing
  • Rachelle van Zanten Band

2009 – 2010:

  • Fred Eaglesmith
  • Jon Amor
  • LeE HARVeY OsMOND
  • Mark DeJong and Outer Bridge Ensemble (SK)
  • David Gogo Band
  • Doc MacLean
  • Big Dave McLean
  • Matt Andersen
  • Cam Penner Band
  • Gordie Tentrees Trio
  • Wil

2010 – 2011:

  • Robyn Dell’Unto
  • Sean Pinchin
  • Whale Tooth
  • Huron
  • Amanda Tosoff Quartet
  • The Polyjesters
  • Zachary Lucky (SK)
  • Kayla Luky
  • Andy Shauf (SK)
  • John Wort Hannam
  • Leeroy Stagger
  • Dave McCann
  • Sultans of String
  • Twilight Hotel
  • The Sheepdogs (SK)
  • Andrea Ramolo Band
  • Carrie Catherine Trio (SK)

2011 – 2012:

  • Peripheral Vision
  • Leeroy Stagger Band
  • Jill Barber
  • Madison Violet
  • Jen Lane (SK)
  • Smokekiller (SK)
  • Reuben Bullock
  • Sarah MacDougall
  • Harlan Pepper
  • Lorrie Matheson
  • Blackie and the Rodeo Kings
  • Micheal Rault Band
  • New Country Rehab
  • Emma-Lee
  • Ron Sexsmith
  • Peter Murray
  • Whitehorse (Luke Doucet and Mellisa McClelland)

2012 – 2013:

  • Mighty Popo Trio
  • Joel Plaskett
  • Mo Kenney
  • Ashley MacIsaac
  • Hawksley Workman
  • Harlan Pepper
  • Blackie and the Rodeo Kings
  • Matt Andersen
  • Alex Vissia Trio
  • Del Barber Band
  • Samantha Savage Smith
  • Lynn Miles
  • Mark Berube Band
  • Alex*Cuba Trio
  • The Steel Wheels
  • Harry Manx
  • Cam Penner Band
  • Genticorum
  • Lucas Chaisson

2013 – 2014:

  • Mo Kenney
  • Julia McDougall
  • Lee Harvey Osmond
  • Sarah MacDougall
  • Elliott BROOD
  • Northcote (SK)
  • Adam Baldwin
  • Matt Mayes
  • Devin Cuddy
  • Lindi Ortega
  • Justin Rutledge
  • The Matinee
  • Wool on Wolves
  • Belle Plaine (SK)
  • The Once
  • Peatbog Faeries
  • New Country Rehab
  • Shannon Lyon
  • Sunparlour Players
  • Fearing and White

2014 – 2015:

  • Birds of Chicago
  • Wooden Sky
  • Tom Wilson
  • Big Sugar
  • Cold Specks
  • Jack Semple Trio (SK)
  • Shred Kelly
  • Colter Wall (SK)
  • The Dead South (SK)
  • Marco Calliari
  • Jordie Lane
  • Basia Bulat
  • Peter Katz
  • Luke Sital-Singh
  • Black Hen Traveling Roadshow (Steve Dawson, Jim Byrnes, Big Dave McLean)

2015 – 2016:

  • Skydiggers
  • Scarlett Jane
  • Bros Landreth
  • Donovan Woods
  • Good for Grapes
  • Astral Swan
  • Dan Mangan
  • JP Hoe
  • The Stray Birds
  • David Francey
  • John Wort Hannam
  • Slow Leaves
  • eaf Rapids
  • Hawksley Workman
  • Fiona Bevan
  • Andy Kim
  • Jarvis Church
  • 54-40
  • Tanner James
  • Jason Plumb (SK)
  • Danny Olliver (SK)
  • Megan Nash (SK)

StirCrazy Blues

2004:

  • Mocking Shadows
  • The Delta Dukes
  • Manitoba Hal
  • Steve Slade and No Restraint

2005:

 

  •  Jack De Keyzer Band
  •     Kenny “Blues Boss” Wayne with The BC Read Band
  •     Fruteland Jackson

2006:

  • Sue Foley Band
  • Charlie A’Court
  • Morgan Davis
  • Brent Parkin and the Stingers

2007:

  • Sonny Rhodes Band
  • Tracy K and her Right Hand Band
  • Jim Byrnes with Zubot & Pigat
  • Ndidi Onukwulu with Madagascar Slim

2008:

  • Paul Reddick and the Sidemen
  • Rick Fines and Suzie Vinnick
  • Blue Voodoo
  • Garrett Mason Band

2009:

  • Fathead
  • Kat Danser Band
  • Colin Linden

2010:

  • Paul Oscher
  • Richie Pollack Band (SK)
  • Keith Hallett Band

2011:

  • Brother Yusef
  • Harpdog Brown with Graham Guest
  • MonkeyJunk

2012:

  • JP Soars and the Red Hots
  • Kirby Sewell Band
  • Nigel Mack Band

2013:

  • Steve Strongman Band
  • The Harpoonist and the Axe Murderer
  • Shakura S’Aida

2014:

  • MonkeyJunk
  • Kat Danser Trio
  • Lucky Peterson

2015:

  • David Vest
  • JW Jones
  • Nikki Hill

2016:

  • Cécile Doo-Kingué
  • Tim Williams

LONG DAYS NIGHT

2003:

  •  Trevor Caswell
  •  Back Alley John
  •  Skavenjah (SK)
  •  Jordan Cook Band (SK)
  •  A Sunday of Jazz featuring SwingSoniq and Kenny Marco Trio (SK)
  •  Local bands featuring Helen and Jacqueline, the Hudec Brothers,
  •  The Remainders, etc. (SK)

2004:

  • One Man Short (SK)
  • Wheatmonkeys (SK)
  • Ben Winoski (SK)
  • King Street Healers (SK)
  • Karen Blackwell Jones (SK)
  • Jason Wilson and Tabbaruk
  • Hal Brolund
  • The Perpetrators

2005:

  •  Tim Williams & the Electrofires
  •  Los Morenos
  •  Ibo and the Kindread

2006:

  •  Maurice John Vaughn Review
  •  Oral Fuentes Reggae Band (SK)
  •  Billy Joe Green Band

2007:

  • KlezMerovitz
  • Five Alarm Funk
  • Megan Lane Band (SK)

2008:

  • Skavenjah (SK)
  • Wil
  • Mr. Something Something

2009:

  • Mocking Shadows
  • Roxanne Potvin
  • Mykal Gambull (SK)
  • Cousin Harley
  • Mondegreen (SK)

2010:

  • The Mudmen
  • Kamila Martel and the Ne’er Do Wells (SK)
  • Souljah Fyah
  • The Juice
  • The Dudes

2011:

  • Krystle Dos Santos
  • The Sadies
  • Skavenjah (SK)

2012:

  • Delhi 2 Dublin
  • Yukon Blonde
  • Elliott Brood
  • Jordan Cook (SK)
  • Shuyler Jansen (SK)
  • Foam Lake (SK)
  • Indigo Joseph (SK)
  • Castle River (SK)

2013:

  • Over The Air (SK)
  •  Taj Weekes and Adowa
  •  Old Man Markley
  •  Descalso (SK)
  •  Hollerado
  •  Young Benjamins (SK)
  •  Serena Ryder

2014:

  • The Dead South (SK)
  • Library Voices (SK)
  • Close Talker (SK)
  • Shoeless Joes (SK)
  • The Stanfields
  • The Dudes
  • The Lion, The Bear, The Fox
  • Corb Lund and the Hurtin’ Albertans

2015:

  • Shred Kelly
  • Lee Harvey Osmond
  • Scott Richmond (SK)
  • Steve Hill
  • Yukon Blonde
  • Bend Sinister
  • Mad Caddies
  • Bears in Hazenmore (SK)

2016:

  • The
  • West Secrets
  • We Were Lovers (SK)
  • Johnny McCuaig Band (SK)
  • DJ Baby Daddy (SK)
  • Hollerado
  • Nick Faye & the Deputies (SK)
  • The Matinee
  • Little Junior

House Concerts

Andrea Ramolo, Carrie Catherine, John Wort Hannam, Six Man Voltrane, Mondegreen, Skavenjah, Jason Wilson and Tabbaruk, Brinsley Forde, Peter Katz, Gordie Tentrees, Indio Saravanjah, Billy the Kid, Good Lovelies, Colleen Brown Duo, Hannah Georgas and her band, Forest City Lovers, Manitoba Hal, Belle Plaine, Jeans Boots, Farideh, The Fabulous Ginn Sisters, Fred Eaglesmith Band, Zachary Lucky, Carly Maiche, Ryan Boldt, Northcote, Scarlett Jane, Bill Bourne, Scott Cook, Indio Saravanja, Colter Wall, Bears in Hazenmore, Moon Runners, and Terra Lightfoot.

Grand Piano Sessions

  • Royal Wood duo
  • Jeffery Straker (SK)
  • Micheal Kaeshammer Trio

Music Camp

  • 2013: 7 students –  The Young Benjamins
  • 2014: 10 students – Nick Faye and the Deputies
  • 2015: 14 students –  The Pistolwhips
  • SIGN UP TO STAY IN TOUCH